Ascocentrum miniatum
Synonim: Gastrochilus miniatum (Lindley) Kuntze, Saccolabium miniatum Lindley. Seidenfaden (1992) twierdzi, że Eric Christenson przekazał mu osobiście następujące informacje: uważa on mianowicie, iż Ascocentrum miniatum jest rzadkim gatunkiem rosnącym endemicznie na Jawie, natomiast rośliny pochodzące ze stałego lądu Azji, znane jako Ascocentrum miniatum, należą właściwie do innego gatunku, dla którego zaproponował nazwę Ascocentrum garayi. Co więcej, rośliny pochodzące z Filipin, a uważane za Ascocentrum miniatum, powinny według niego być nazywane Ascocentrum aurantiacum ssp. philippinense. W chwili obecnej te zmiany nie są jeszcze formalnie ogłoszone, ale jest to chyba tylko kwestia czasu.
Występowanie:
Tajlandia, Laos, Wietnam, Malaje, Jawa i Filipiny. W Tajlandii storczyki te spotyka się na całym obszarze kraju, od północnych obszarów górskich, aż do południowo-zachodniego półwyspu. Rosną zwykle w suchych liściastych lasach na wysokościach 200-760 m, ale spotkano je w północno-zachodnich górach na wysokościach 300-1000 m, oraz w pobliżu Loei, na północnym wschodzie, na wysokości 610 m. Na Malajach rośliny spotyka się na wyspie Langkawi w okolicach północno-zachodniego wybrzeża oraz w północno-zachodnim stanie Peris. Na Filipinach rosną na wysokościach 180-750 m na wyspie Luzon w prowincji Rizal, a na wyspie Mindanao w prowincjach Agusan, Davao, Cotobato i Lanao. Na Jawie storczyki te są dość powszechne na całej wyspie, a rosną na wysokościach od poziomu morza do około 1200 m. Nawet pomimo zniszczenia na Jawie wielu naturalnych siedlisk, rośliny te chętnie kolonizują plantacje lasów tekowych na wilgotnych terenach, jest więc szansa, że roślina przetrwa mimo destrukcji naturalnych lasów.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 41°C i 2°C. Średnia wilgotność waha się od 60% wczesną wiosną do ponad 80% przez resztę roku. Opady od 8 mm w styczniu do 292 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,8/11,7°C w styczniu do 33,9/21,7°C w kwietniu. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum od kwietnia do czerwca.
Wyjątkowo duży zasięg występowania i rozpiętość w wysokościach wskazują, że Ascocentrum miniatum powinno się adaptować do szerokiego zakresu warunków uprawy. Może rosnąć w temperaturach o 6-9°C niższych, przy wyższej wilgotności i większych opadach niż to podają dane klimatyczne.
Uwagi różne:
W siedliskach w Tajlandii rośliny te kwitną późną zimą i na początku wiosny.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 38. Według Fuchsa (1987), Ascocentrum miniatum nie było szeroko stosowane w tworzeniu hybryd, ponieważ nie jest całkowicie zgodne z innymi rodzajami vandowatych i tylko niewielki procent otrzymanych krzyżówek produkuje nasiona. W przypadku udanego krzyżowania, większość hybryd pierwszej generacji daje kwiaty pomarańczowe lub pomarańczowo-żółte, bez względu na kolor kwiatów drugiego rodzica.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały epifit o wzroście monopodialnym i wysokości 10-20 cm.
Pseudobulwy:
Brak. Rośliny czasami osiągają wysokość 30 cm. Gruby, prosty pęd jest okryty przez dwudzielne, układające się dachówkowato podstawy liści, nawet w dolnej części pędu, gdzie stare, suche podstawy liści dalej utrzymują się na pędzie także po opadnięciu liści. W okolicy podstawy pędu wyrasta czasem kilka odgałęzień, ale Christenson (1986) podaje, że rzadko się zdarza, aby roślina wyrosła poza 10 cm doniczkę. Na odgałęzieniach kwiaty pojawiają się, gdy osiągną one wysokość 8 cm. Wzdłuż dolnej części pędu wyrastają liczne długie, grube, mięsiste korzenie.
Liście:
Liście mają 5-20 cm długości i 1,0-1,5 cm szerokości. Sztywne, ciemnozielone liście są ułożone dwurzędowo na górnej części pędu i oddalone od siebie o około 0,3-0,4 cm. Grube, mięsiste, paskowate liście, ukośnie wyprostowane lub nieco zakrzywione, mają przekrój w kształcie litery V i ząbkowany, nierówny szpic.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 10-25 cm długości. Sztywna, wyprostowana łodyga kwiatowa wyrasta z kątów liściowych i sporo ponad liście. Możliwe jest równoczesne wytworzenie kilku kwiatostanów na tym samym pędzie. Kwiaty tworzą gęstą, mniej lub bardziej cylindryczną w kształcie kiść na prawie całej długości kwiatostanu.
Kwiaty:
Każdy kwiatostan wytwarza wiele kwiatów. Jaskrawe, czerwono-pomarańczowe do żółto-pomarańczowych kwiaty mają 1,2-1,5 cm średnicy i trwałość dwóch tygodni lub dłużej. Całkowicie otwierające się płatki okółka wewnętrznego są zwężone przy podstawie i zaokrąglone lub tępo zakończone przy wierzchołku. Płatki okółka zewnętrznego mają do 0,8 cm długości i 0,3 cm szerokości, ale płatek grzbietowy może być nieco węższy. Płatki okółka wewnętrznego są podobne do płatka grzbietowego, ale zwykle są nieco krótsze. 3-klapowa warżka o kształcie języczka ma 0,4 cm długości i 0,1-0,2 cm szerokości. Jej wyprostowane boczne działki prawie dotykają prętosłupa. Środkowa działka jest tępo zakończona i w połowie swej długości nagle się zgina, tak że część przy wierzchołku kieruje się do przodu. Cylindryczna ostroga przy podstawie warżki jest prawie dwa razy dłuższa niż część środkowa warżki i skierowana jest w dół za warżką. Ostroga jest nieco rozdęta i bocznie spłaszczona przy końcu. Prętosłup jest krótki i okrągły.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |